počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   21. júl   2024
Úvod  //  Ochrana  //  Impregnácia

IMPREGNÁCIA

 

Drevo je krásny prírodný materiál z mnohými jedinečnými a človeku neuveriteľne prospešnými vlastnosťami, no zo svojej podstaty musí byť v prírode a prírodou rozložiteľné, to znamená recyklovateľné. Pokiaľ je drevo ešte v živom a zdravom strome, je odolné väčšine nepriaznivých biologických činiteľov a túto vlastnosť si chvíľu ešte aj po ťažbe ponecháva. No ďalším spracovaním je táto ochrana narušená, drevo je zbavené kôry, voda viazaná v dreve, takzvaná „živá voda“ je odparená umelo a postupne prebehnú v dreve rôzne enzymatické procesy. A od toho momentu sa už drevo nevie pri určitých podmienkach prostredia brániť. Samozrejme existujú prostredia, v ktorých sa drevo zakonzervuje na mnoho storočí až tisícročí. Napríklad výdreva banských štôlní na meď býva často absolútne zakonzervovaná vplyvom meďnatých roztokov a zafarbuje sa do modro zelena. Drevo v riečnych usadeninách bez prístupu vzduchu prežíva mnoho tisícročí, a napríklad drevo prekryté sopečným popolom často naťahuje rôzne zlúčeniny do svojej štruktúry, hlavne kremičité zlúčeniny a stáva sa tak svedkom dávnych čias druhohornej a treťohornej flóry spred mnoho desiatok miliónov rokov v podobe krásneho drevného opálu.

 

Impregnácia, to je z nášho profesijného pohľadu chemický spôsob ochrany pred rôznymi škodcami dreva, je to morenie dreva. Táto impregnácia / morenie dreva, morenie reziva / je u väčšiny drevín a pre väčšinu prostredí žiadúca a dokonca ju vyžaduje aj naša norma /STN EU/ napríklad aj pre krovy /trieda ochrany II./.

 

Túto triedu ochrany robíme na našom pracovisku -ponorná alebo ručná-  :

I. – interiér
II. – exteriér zakrytý
III. – exteriér pri styku s dažďom, vysokou vlhkosťou, zlým poveternostným podmienkam a ultrafialovým žiarením
/na báze bóru/

 

Cenník impregnácie

 

Túto triedu ochrany robíme v spolupráci a zabezpečujeme ju -vákuovo tlaková- :

IV.  – exteriér pri priamom dlhodobom styku s pôdou alebo vodou. /na báze zlúčenín medi a bóru/

 

Túto triedu ochrany nezabezpečujeme -vákuovo tlaková- :

V.   – trvalý kontakt s morskou vodou. /Na morskú vodu sú účinné iba zlúčeniny na báze arzénu a ten je v EU zakázaný/

 

V prípade, že od nás dostanete cenovú ponuku na impregnáciu /morenie dreva/ triedy ochrana I+II a III, cena sa s výnimkou strešných lát /iba ponorná/ uvádza pre spôsob ponornej /zelenú/ alebo ručnej /bezfarebnú/ impregnácie, cena je rovnaká pre obe, ale vždy iba za jednu z nich.

 

© 2012 WCUT®

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1043230
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
117
126
3116
1035692
9660
10701
1043230

Vaša IP adresa: 3.226.72.194
Presný čas 22:17:32 21-07-2024