počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   21. júl   2024
Úvod  //  Ochrana  //  Impregnácia  //  ochrana pred ohňom

OCHRANA PRED OHŇOM

 

Ochrana pred ohňom sa zabezpečuje prostriedkami, ktoré spomaľujú horenie a zabezpečujú jeho samovoľné zastavenie. Tieto prostriedky sa však u drevených konštrukcii aplikujú len na základe požiadavky architekta ohľadom zvýšenej požiarnej bezpečnosti.

V ponuke máme systém na zvýšenie požiarnej odolnosti BOROHAS ktorý sa aplikuje spolu so systémom BOROWOOD®.

Skladá sa z troch krokov a to nasledovných:

 

BOROWOOD® – slúži na ochranu dreva proti drevokazným škodcom, hubám a plesniam. Prípravok je v práškovej forme. Je vynikajúco rozpustný vo vode. Na ošetrenie nenapadnutého dreva stačí použiť 2% roztok ( 200 g na 10 l vody ), na ošetrenie napadnutého dreva sa odporúča koncentrácia min. 6% ( 600 g na 10 l vody ), prípadne ošetrenie zopakovať. Aplikuje sa náterom, nastriekaním, máčaním. Neobsahuje žiadne organické rozpúšťadlá. Balením 600 g na 30 l roztoku je možné ošetriť  až 168 m2 povrchu.

Používajte biocídne výrobky bezpečne. Pred použitím si prečítajte údaje na obale a pripojené informácie o výrobku. Výrobok nie je klasifikovaný ako nebezpečný.

BOROHAS® - zmes minerálnych solí s polymérmi. Ošetrené drevo značne zvýši odolnosť voči ohňu a zníži rýchlosť horenia. Klasifikácia reakcie na oheň: C-s1, d0. Aplikuje sa náterom, nástrekom príp. máčaním na aspoň ohobľované drevo, maximálnej vlhkosti 10-12%. Na zabezpečenie najvyššieho účinku treba naniesť 300 g prípravku na 1 m2 povrchu, najlepšie postupne v 3 krokoch (3x100g) po sebe, po vsiaknutí každej vrstvy. Pri väčších hrúbkach nad 10 cm sa odporúča zvýšiť nános až na 1,5 násobok. Spotreba prípravku závisí aj na stupni vysušenia dreveného materiálu a taktiež na druhu ošetrovaného dreva.

BOROFOB® - hydrofobizačný prípravok na báze silanových/silikónových  zmesí.. Po ošetrení prípravkami Borowood a Borohas a po vyschnutí je drevený materiál pripravený na konečné vodo-odpudivé ošetrenie. Na 1 m2 stačí naniesť náterom, nástrekom resp. namočením 100 g prípravku Borofob. Po odparení vody príde k hydrobizácii vo vnútri pórov v dôsledku predchádzajúceho ošetrenia. Paropriepustnosť a vzhľad dreva zostanú zachované. Odolnosť silikónov voči slnečnému žiareniu, teplote a poveternostným vplyvom zabezpečí dlhú životnosť i bez následnej úpravy organickými lakmi. Po 5 až 10 rokoch je možné hydrofobizáciu zopakovať. Pri tejto úprave treba používať bežné ochranné prostriedky ako gumové ochranné rukavice, štít apod.

 

Vzhľadom na to, že  za normálnych okolností sa drevo silikónmi hydrofobizovať nedá, a jedná sa o kompaktný systém,  je nevyhnutné použiť prostriedky v slede : Borowood- Borohas-Borofob. Pri nedodržaní uvedenej postupnosti ošetrenia podľa návodu, prípadne pri nahradení čo i len jedného prostriedku inými výrobkami, funkčnosť celého systému nie je zaručená. Prípadnú farebnosť materiálu možno dosiahnuť pridaním akejkoľvek vodou riediteľnej farby do roztokov prípravkov Borowood a Borohas. Pri použití v exteriéroch možno hydrofobizačný efekt zosilniť aplikáciou silikónového laku alebo farby, avšak uzavretím pórov sa môže značne znížiť paropriepustnosť ošetreného materiálu.

 

Čerstvo ošetrené drevo sa po ošetrení musí skladovať pod ochranným krytom pred zrážkami alebo na nepriepustnom pevnom povrchu, aby sa predišlo priamemu úniku do pôdy alebo vody. Všetky úniky sa musia zachytiť na účely opätovného použitia alebo likvidáciu.

 

Výrobky na priemyselné alebo profesionálne použitie sa musia používať s primeranými osobnými ochrannými prostriedkami.

No paradoxne prax ukazuje že masívne drevené konštrukcie bývajú stabilnejšie ako oceľové a ako príklad treba uviesť napríklad sklady sena, kde vplyvom požiaru prichádza takmer vždy k zrúteniu nechránenej kovovej konštrukcie vplyvom tepla a naproti tomu drevené konštrukcie často odolajú následkom horenia a hasenia napriek vážnemu poškodeniu a dodatočne sa musia strhávať.

V prípade vážneho záujmu sa osobne informujte na cenu a možnosti a podmienky použitia.

 

© 2012 WCUT®

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1043230
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
117
126
3116
1035692
9660
10701
1043230

Vaša IP adresa: 3.226.72.194
Presný čas 22:32:34 21-07-2024