počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

piatok   19. apríl   2024
Úvod  //  Rezivo  //  Dreviny

DREVINY

 

V tomto článku sú uvedené dreviny a ich základné vlastnosti, z ktorých ponúkame porez na rezivo, či už krovy alebo stavebné rezivo a sušené profily. Tak isto tu nájdete škodcov dreva a jeho prirodzených nepriateľov ako napr: Ďateľ veľký čítajte dole

 

Smrek /smrek obyčajný/: Je to najrozšírenejšia drevina na území Slovenska. Môže dorastať až do výšky 65m a viac a priemeru 1,5m. Jeho drevo je ľahké pružné a ľahko štiepateľné. Má nevtieravú príjemnú vôňu. Je najčastejšie používaným drevom na piliarske účely pre stavebný priemysel na Slovensku aj v Českej republike.

Pílime a dodávme spolu s jedľou.

Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa, pevnosť a vysoká rýchlosť núteného sušenia.
Nevýhody: malá trvácnosť v nekrytom exteriéry a malá odolnosť voči škodcom, ktorá sa dá výrazne predĺžiť chemickou impregnáciou.

 

Jedľa/jedľa biela/: Je to rozšírená  drevina, pôvodne sa vyskytovala v  bukovo-jedľových lesoch,  rastie do výšky 50m ale priemer kmeňa môže byť až 2m. Je často ťažená spolu zo smrekom a aj spracovávaná na rovnaké účely. Pre laikov sa jej drevo ťažšie rozoznáva od smreku, je tmavšie /do šeda/ a nemá takú peknú vôňu /niekomu smrdí/. Pílime a dodávame spolu so smrekom.

Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa a vysoká odolnosť voči trvalému pôsobeniu vody, v minulosti sa často používala na vodné stavby /priehrady, vodné kolesá/ a tiež na výrobu šindľa a sudov. Dnes sa používa na výrobu krovov spolu so smrekom.
Nevýhody: rýchli prírastok hmoty a tým redšie letokruhy.

 

Smrekovec/smrekovec opadavý/: V Českom jazyku Modrín. Je to menej rozšírená drevina, dorastajúca do výšky 50m a priemeru 1m. Jeho drevo je ťažké, husté a vysoko živičnaté. Na Slovensku sa málo spracováva, viac ako 50% ťažby sa vyváža do zahraničia. Drevo je veľmi pekné a nadobúda odtiene od zelenej farby, cez žltooranžovú až po sýto červeno bordovú farbu a krásne vonia. Je to naša najkvalitnejšia ihličnatá drevina s oveľa lepšími vlastnosťami ako borovica /sosna, čierna/.

Výhody: extrémna odolnosť voči pôsobeniu vody, veľmi dlhá životnosť aj v exteriéry a po polymerizácii živíc v ňom obsiahnutých /2-5 rokov/ získava extrémnu tvrdosť rovnajúcu sa zhruba 80% tvrdosti dubu. Používa sa na výrobu šindľa, podláh, obkladov, v minulosti sa používal na krovy veľkých cirkevných a dôležitých svetských stavieb, kde pretrval často v neuveriteľnom stave po stovky rokov dodnes.
Nevýhody: vyššia cena, nerovný kmeň a dlhodobo môže uvoľňovať živicu aj po 7 rokov od montáže reziva.

 

Dub /dub letný, zimný/: Je to hojne rozšírená drevina, dorastajúca do výšky  50m a priemeru aj 2m. Jeho drevo je cenené pre veľkú pevnosť a trvácnosť. Farba reziva nadobúda odtiene šedo hnedej farby, vôňa je trpko kyslá, príjemná. Obsahuje veľký podiel trieslovín a v surovom stave je ťažší ako voda /objemová hustota presahuje 1000kg/m3/ .

Výhody: extrémna tvrdosť je porovnateľná z niektorými exotickými drevinami a má neuveriteľnú životnosť. Je dlhodobo odolný vode a trvalým ponorením do vody sa jeho vlastnosti dokonca zlepšujú. V Dunajských štrkoch sa v hĺbkach pod 20m nachádzajú celé kmene staršie aj ako 2000rokov v neuveriteľnej fyzickej kondícii. Používa sa na podlahy, ploty, vodné stavby, výnimočne na rezivo stropov a krovov.
Nevýhody: vysoká cena, nerovnosť kmeňov a problematické sušenie. Pre použitie ako palivového dreva sa odporúča ho 1 rok skladovať na priamom daždi. Je vysoko korozívny pre železo a železný spojovací materiál, pre styk s ním sa odporúča výhradne nerezová oceľ triedy A2, A4.

 

Smrekovec sibírsky /Larix Sibirica/, má unikátne biologické a fyzikálno - mechanické vlastnosti. Rastie na rozsiahlych územiach severnej Ázie v oblasti stredného a severného Sibíra.

Výhody: V čerstvom stave sa relatívne ľahko opracováva, no po opracovaní začína prebiehať polymerizácia živíc /smoly/, ktorá mu zabezpečuje extrémnu tvrdosť dosahujúcu časom /cca 5-7 rokov/ tvrdosti duba. Taktiež obsahuje prírodné antibiotiká. Obklady a výrobky zo Smrekovca Sibírskeho majú extrémnu životnosť a desaťročia odolávajú aj v nekrytom exteriéry. Rezivo smrekovca má bohatú farebnú škálu, do ktorej patrí až 12 perleťových odtieňov. Ročné vrstvy sú dobre viditeľné a utvárajú na povrchu reziva veľmi peknú drevnú kresbu. Jeho kvalita prevyšuje takmer vo všetkých ohľadoch kvalitu Dubu /mrazuvzdornosť, vode odolnosť, biologická odolnosť, životnosť/ , no však za 75% cenovej hodnoty Duba. Najcennejší Sibírsky Smrekovec na svete rastie iba v strednej Sibíri v oblastiach Pribajkalska a horného toku rieky Angara. Pomaly rastie a tým pádom ma aj vysokú hustotu dreva.
Nevýhody: Vyššia obstarávacia cena ako u slovenského smrekovca a v prípade špecifických rozmerov dlhšia dodacia doba cca 6-12 týždňov.

 

Ďateľ veľký alebo ďateľ strakatý (Dendrocopos major) je druh z čeľade ďatľovité.
Je to vták veľký približne ako škorec obyčajný. Má čiernobiele strakaté operenie. Rozdiel od ostatných ďatľov je v silnom čiernom prúžku nad zobákom, ktorý bez prerušenia pokračuje až do tyla a podľa intenzívne červených chvostových kroviek, ktoré sú oproti bielemu bruchu ostro ohraničené. Samec má červený tyl hlavy, samica ho má čierny, mláďatá majú vršok hlavy červený. Lieta v dlhých vlnovkách. Vydáva najčastejšie tvrdé „kix“, pri vyrušení „gigigigi“. Pravidelne bubnuje. Ďateľ veľký je stály vták, ktorý sa v zime môže potulovať a čiastočne tiahnuť do južnejších oblastí Európy.

Rozšírenie
Západná časť Palearktickej oblasti (západná Eurázia vrátane severnej Afriky a Prednej Ázie), východná časť Palearktickej oblasti (východná Eurázia vrátane Japonska a severnej Číny).

Hniezdenie
Ďateľ veľký sa vyskytuje v lesoch všetkých typov a tiež v parkoch. Hniezdi v máji a júni raz ročne. Hniezdnu dutinu s okrúhlym vletovým otvorom si tesá sám.  Samica znáša 5 až 7 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia 12 až 13 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia na hniezde 3 týždne a potom ešte niekoľko dní prikrmujú. Živia sa hmyzom nachádzajúcom sa v dreve, semenami ihličnatých stromov, ovocím a bobuľami.

Výskyt a stav na Slovensku
Najhojnejší z ďatľov. Vyskytuje sa všade od nížin až po hornú hranicu lesa, ale nad 1000 – 1200 m je už vzácnejší.

Ochrana
Pre užitočnosť si zaslúži ochranu; treba šetriť staré stromy s hniezdnymi dutinami a vyvesovať hniezdne búdky.

zdroj WIKIPEDIA

 

 © 2012 WCUT®

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1004204
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
456
1039
4351
996229
9469
11581
1004204

Vaša IP adresa: 3.144.28.50
Presný čas 18:57:54 19-04-2024