DREVINY NA DREVOSTAVBY
V tomto článku sú uvedené dreviny vhodné na použitie pre drevostavby a záhradný nábytok a ich základné vlastnosti.
Smrek /smrek obyčajný/: Fotografia krovu na mieru, ponorná impregnácia. Je to najrozšírenejšia drevina na území Slovenska. Môže dorastať až do výšky 65m a viac a priemeru 1,5m. Jeho drevo je ľahké pružné a ľahko štiepateľné. Má nevtieravú príjemnú vôňu. Je najčastejšie používaným drevom na piliarske účely pre stavebný priemysel na Slovensku aj v Českej republike.
Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa, pevnosť a vysoká rýchlosť núteného sušenia.
Nevýhody: malá trvácnosť v nekrytom exteriéry a malá odolnosť voči škodcom, ktorá sa dá výrazne predĺžiť chemickou impregnáciou. Pozor: Najčastejšie použitie tejto dreviny v drevostavbách dáva obrovskému množstvu podvodníkom a "tiež piliarov " príležitosť a priestor pre dodávku krovového a stavebného rezive nižšej, nízkej alebo priam katastrofálnej kvality za "super výhodné ceny". Ako sa vyhnúť podvodníkom a nenechať sa dobehnúť na vlastnej stavbe alebo pri kúpe novostavby si prečítate: nedajte sa oklamať alebo kvalita materiálu.
Vhodný pre stavby, kde celý exteriér je krytý pred nepriazňou počasia prečnievajúcou strechou a kde nebude namáhaný predovšetkým vlhkosťou a dažďom. Často sa kvôli výhodnej cene používa ako základ pre sendvičové konštrukcie drevostavieb /drevodomov/, dôležité aby bol pred osadením impregnovaný na triedu ochrany II.. V tejto drevine sa môžete bez obáv obrátit na nás vďaka tomu, že nedodávame druhú triedu a tak u nás nakúpite vźdy iba prvú triedu za skvelú cenu. © 2012 WCUT®
Borovica /borovica sosna, borovica čierna/. Fotografia horizontálneho dvojitého pero drážkového profilu nosnej steny z borovice sosny. Je to pekná drevina z najintenzívnejšou vôňou dreva z pomedzi tradične rastúcich ihličnatých drevín na našom území. Je to hojne rozšírená drevina z húževnatým drevom dorastajúca do výšky cca 35m a priemeru kmeňa až 150cm. Je odolnejšia vode ako smrek.
Výhody: relatívne vyššia tvrdosť ako smrek, vysoký obsah živíc ju chráni pred vlhkosťou a predlžuje jej životnosť v exteriéry zhruba na dvojnásobok oproti smreku.
Nevýhody: veľké hrče nevhodné pre obklady, horšia dostupnosť a pri kontakte z vlhkom sa môže beľmo relatívne rýchlo zapariť a sfarbiť do sivo modra.
Vhodná pre drevostavby na nosné trámy v krytom exteriéry, no pri horizontálnych hranoloch sa pri veľkých hrčiach odporúča navýšenie profilu na výšku aspoň o 20%. /Túto drevinu štandardne nedodávame ani nespracovávame, iba na špeciálnu objednávku pre hranoly od 5m3 a viac/
Jedľa/jedľa biela/. Fotografia kúpacej kade z jedle, vypaľovaná. Je to rozšírená drevina, pôvodne sa vyskytovala v bukovo-jedľových lesoch, rastie do výšky 50m ale priemer kmeňa môže byť až 2m. Je často ťažená spolu zo smrekom a aj spracovávaná na rovnaké účely. Pre laikov sa jej drevo ťažšie rozoznáva od smreku, je tmavšie /do šeda/ a nemá takú peknú vôňu /niekomu smrdí/.
Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa a vysoká odolnosť voči trvalému pôsobeniu vody, v minulosti sa často používala na vodné stavby /priehrady, vodné kolesá/ a tiež na výrobu šindľa a sudov. Dnes sa používa na výrobu krovov spolu so smrekom.
Nevýhody: rýchli prírastok hmoty a tým redšie letokruhy.
Vhodná pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, bez cyklov voda - sucho -voda.
Smrekovec/červený smrek, smrekovec opadavý/: Fotografia pohľadového krovu z červeného smreku. V Českom jazyku Modrín. Je to menej rozšírená drevina, dorastajúca do výšky 50m a priemeru 1m. Jeho drevo je ťažké, husté a vysoko živičnaté. Na Slovensku sa málo spracováva, viac ako 50% ťažby sa vyváža do zahraničia. Drevo je veľmi pekné a nadobúda odtiene od zelenej farby, cez žltooranžovú až po sýto červeno bordovú farbu a krásne vonia. Je to naša najkvalitnejšia ihličnatá drevina s oveľa lepšími vlastnosťami ako borovica /sosna, čierna/.
Výhody: extrémna odolnosť voči pôsobeniu vody, veľmi dlhá životnosť aj v exteriéry a po polymerizácii živíc v ňom obsiahnutých /2-5 rokov/ získava extrémnu tvrdosť rovnajúcu sa zhruba 80% tvrdosti dubu. Používa sa na výrobu šindľa, podláh, obkladov, v minulosti sa používal na krovy veľkých cirkevných a dôležitých svetských stavieb, kde pretrval často v neuveriteľnom stave po stovky rokov dodnes.
Nevýhody: vyššia cena, nerovný kmeň a dlhodobo môže uvoľňovať živicu aj po 7 rokov od montáže reziva.
Vhodný pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, aj s cyklami voda - sucho -voda. Je jednou z najkvalitnejších drevín vhodný aj pre nekryté pergoly a záhradný nábytok.
Dub /dub letný, zimný/. Fotografia železničných podvalov z dubu po vákuovo-tlakovej impregnácii. Je to hojne rozšírená drevina, dorastajúca do výšky 50m a priemeru aj 2m. Jeho drevo je cenené pre veľkú pevnosť a trvácnosť. Farba reziva nadobúda odtiene šedo hnedej farby, vôňa je trpko kyslá, príjemná. Obsahuje veľký podiel trieslovín a v surovom stave je ťažší ako voda /objemová hustota presahuje 1000kg/m3/ .
Výhody: extrémna tvrdosť je porovnateľná z niektorými exotickými drevinami a má neuveriteľnú životnosť. Je dlhodobo odolný vode a trvalým ponorením do vody sa jeho vlastnosti dokonca zlepšujú. V Dunajských štrkoch sa v hĺbkach pod 20m nachádzajú celé kmene staršie aj ako 2000rokov v neuveriteľnej fyzickej kondícii. Používa sa na podlahy, ploty, vodné stavby, výnimočne na rezivo stropov a krovov.
Nevýhody: vysoká cena, nerovnosť kmeňov a problematické sušenie. Zároveň ma relatívne veľké zmeny tvaru pri zmenách vlhkostí, a tieto zmeny sú nástojčivé a ťažko udržateľné.
Vhodný pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, bez cyklov voda - sucho -voda. Je veľmi tvrdý, kvalitný, no vzhľadom na jeho cenu je jeho použitie zriedkavé, občas sa používa na záhradný nábytok.
Severská Borovica. Fotografia tatranskeho obkladu zo severskej borovice. Má prekvapivé biologické a fyzikálno - mechanické vlastnosti. Rastie v severných oblastiach Európy a Ruska, má lepšie vlastnosti a je stabilnejšia ako naše odrody Borovice, ktoré sa moc nehodia na spracovávanie pre veľké a nestále hrče.
Výhody: relatívna tvrdosť, vysoký obsah živíc ju chráni pred vlhkosťou a predlžuje jej životnosť v exteriéry zhruba na dvojnásobok oproti smreku.
Nevýhody: vyššia cena, horšia dostupnosť a pri kontakte z vlhkom vyžaduje chemickú impregnáciu.
Vhodná pre stavby aj v nekrytom exteriéry, ale musí byť dobre izolovaná od zemnej vlhkosti. Najčastejšie sa používa ako obkladová na vrchný vonkajší aj vnútorný plášť.
Smrekovec sibírsky /Sibírsky smrekovec, Larix Sibirica/. Fotografia terasových dosiek zo sibírskeho smrekovca. Má unikátne biologické a fyzikálno - mechanické vlastnosti. Rastie na rozsiahlych územiach severnej Ázie v oblasti stredného a severného Sibíra.
Výhody: V čerstvom stave sa relatívne ľahko opracováva, no po opracovaní začína prebiehať polymerizácia živíc /smoly/, ktorá mu zabezpečuje extrémnu tvrdosť dosahujúcu časom /cca 5-7 rokov/ tvrdosti duba. Taktiež obsahuje prírodné antibiotiká. Obklady a výrobky zo Smrekovca Sibírskeho majú extrémnu životnosť a desaťročia odolávajú aj v nekrytom exteriéry. Rezivo smrekovca má bohatú farebnú škálu, do ktorej patrí až 12 perleťových odtieňov. Ročné vrstvy sú dobre viditeľné a utvárajú na povrchu reziva veľmi peknú drevnú kresbu. Jeho kvalita prevyšuje takmer vo všetkých ohľadoch kvalitu Dubu /mrazuvzdornosť, vode odolnosť, biologická odolnosť, životnosť/ , no však za 75% cenovej hodnoty Duba. Najcennejší Sibírsky Smrekovec na svete rastie iba v strednej Sibíri v oblastiach Pribajkalska a horného toku rieky Angara. Rastie pomaly a tým pádom ma aj vysokú hustotu dreva.
Nevýhody: Vyššia obstarávacia cena ako u slovenského smrekovca. Skladom hranoly 90*90 4m a 5m, 68*45 3m, prípade špecifických rozmerov dlhšia dodacia doba cca 6-12 týždňov.
Vhodný pre interiér, krytý exteriér, nekrytý exteriér, po úprave predurčený pre priamy styk s pôdou a vodou. Je pravdepodobne najodolnejšou komerčne využívanou drevinou z pohľadu množstva mrazových cyklov ktoré znesie bez degradácie a v tomto medzi exotickými drevinami nemá konkurenciu. Najčastejšie sa používa pre stavbu nekrytých terás, fasádnych obkladov a otvorených pergol.
Logo WCUT®je registrovaná ochranná známka a podlieha zákonu 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom. Jeho porušenie môže viesť k trestnoprávnemu postihu na základe zákona 300/2005 Z.z. podľa §283.
© 2012 WCUT®, všetky Tabuľky, Texty a informačné Články na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.
© 2012 WCUT®, všetky Fotografie a Obrazové náhľady na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.