počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   21. júl   2024
Úvod  //  Ochrana

OCHRANA

 

Ochrana dreva je súbor chemických aj fyzikálnych úprav, ktoré zvyšujú úžitkové vlastností jedného z najlepších a najpoužívanejších prírodných materiálov. Drevo je krásny prírodný materiál z mnohými jedinečnými a človeku neuveriteľne prospešnými vlastnosťami, no zo svojej podstaty musí byť v prírode a prírodou rozložiteľné, to znamená recyklovateľné. Pokiaľ je drevo ešte v živom a zdravom strome, je odolné väčšine nepriaznivých biologických a fyzikálnych činiteľov. Rozdeľujeme ju na viacero druhou a uprednostňujeme vždy na konkrétnu ochranu jeden konkrétny prípravok a postup.

 

UPOZORNENIE: Prípravky typu „Mrs. Dokonalý do biela do čista na vždy“, ktoré sa tvária, že ochránia drevo jedným náterom a jedným univerzálnym prípravkom naraz pred všetkým v skutočnosti poriadne nechránia v podstate pred ničím.

  

Na drevo môžeme aplikovať tri základné a najpoužívanejšie ochrany a to:

 

1. ochrana pred biologickými škodcami a to na báze impregnácie

2. ochrana pred ohňom a to na báze impregnácie

3. ochrana pred poveternostnými vplyvmi a to na báze náterov

 

Tieto ochrany sa robia:

 

1. Ochrana pred biologickými škodcami chráni drevo pred drevokazným hmyzom, hubami a plesňami a v špecifických prípadoch môže ochraňovať rezivo aj pred enzymatickými pochodmi vplyvom zvýšenej vlhkosti alebo zaparenia. V tomto prípade sa volí ochrana impregnáciou a to ručnou /štetkou, valčekom, striekaním/, ponornou /vo vani/, vákuovo – tlakovou /v tlakovej nádobe/. Táto ochrana sa používa najčastejšie na krovy, altánky, drevostavby, ploty.

2. Ochrana pred ohňom respektíve zvyšovanie požiarnej odolnosti. V tomto prípade sa volí ochrana impregnáciou a to ručnou /štetkou, valčekom, striekaním/ alebo ponornou /vo vani/. Táto ochrana sa používa výnimočne na krovy a drevostavby ak to vyžadujú požiarne predpisy a technický predpis architekta.

3. O ochrana pred poveternostnými vplyvmi drevo chráni najme pred vodou a UV žiarením a oterom. Na túto ochranu používame nátery a tie rozlišujeme podľa toho, či sú určené pre interiér – exteriér, typu záťaže pochôdzne – nepochôdzne a podľa typu samotného náteru a to na oleje, vytvrdzujúce voskové oleje, lazúry a laky. V tomto prípade sa volí ochrana náterom a to najčastejšie ručným nánosom /štetkou, valčekom, striekaním/. Táto ochrana sa používa najčastejšie na altánky, ploty, terasy, palubky, obklady.

 

Zároveň ponúkame profesionálne impregnačné oleje a tenkovrstvé lazúry nemeckého výrobcu IMPRA®, v rôznych farebných odtieňoch na palubovky, terasy, nábytok, všetko za prijateľné a bezkonkurenčné ceny. Bližšie informácie priamo na predajni, alebo na info@ wcut.sk .

 

© 2012 WCUT®

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1043230
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
117
126
3116
1035692
9660
10701
1043230

Vaša IP adresa: 3.226.72.194
Presný čas 22:35:07 21-07-2024