počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   21. júl   2024
Úvod  //  Ochrana  //  Impregnácia  //  Ponorná impregnácia

PONORNÁ IMPREGNÁCIA

 

Pre našich zákazníkov zabezpečujeme najkvalitnejšiu ponornú impregnáciu na triedu ochrany I.+II. a III., morenie /ochrana dreva, drevoochrana/ v profesionálnej plnoautomatickej namáčacej vaňi pre najkvalitnejšiu možnú impregnáciu reziva do dĺžok až 12 m.

 

Stali sme sa držiteľmi certifikátu na ponorné morenie od firmy Stachema a.s., ako iba jedna z troch prevadzok v celej SK, vďaka kvalite a na základe pravideľných mesačných laboratórnych meraní koncentrácie impregnačného roztoku z odobratých vzoriek počas troch rokov!!! Pre Vás, našich zákazníkov robíme maximum!!! :)

 

Ponorná impregnácia /morenie dreva/ sa robí vo veľkokapacitných vaniach, kde sa rezivo pomocou hydraulických klieští najprv stlačí do kompaktnej kopy a potom sa následne pomocou ďalšieho hydraulického valca celé aj s kliešťami ponára na predpísaný čas,  v závislosti od výšky koncentrácie, teploty okolia a vlhkosti reziva / podľa technologického postupu/. Tento postup musí byť kvôli tomu, že väčšina našich drevín /až na Dub v čerstvom stave/  vykazuje menšiu hustotu ako voda a to znamená, že pláva na vode a tým pádom nemôže prísť k celkovému ponoru. Len pre názornú ukážku, rezivo smreku má hustotu v čerstvom stave cca 750kg/m3 a to znamená, že napríklad pri hromadnom morení balíka smrekového reziva o objeme 5m3 vytvára tento balík odpor /vztlak/ voči úplnému ponoru 1,25 Tony!

 

Trieda ochrany I.+II. sa robí na preventívnu ochranu pre interiér I. a krytý exteriér II. . Trieda ochrany III. sa robí pre nekrytý exteriér bez priameho kontaktu s vodou a pôdou alebo pre napadnuté drevo, pričom drevo by nemalo obsahovať mäkkú hnilobu a zároveň pre túto triedu ochrany platí, že drevo nesmie byť zamrznuté.

 

UPOZORNENIE!: Ponorná impregnácia u nás má sýto zelenú farbu a hodí sa iba pre nepohľadové rezivo a konštrukcie /krovy, drevostavby/ a pre technické rezivo /technické ploty, sendvičové konštrukcie/. Pre pohľadové rezivo vo všetkých troch triedach odporúčame ručnú impregnáciu. Zelená farba je iba indikátor morenia a vplyvom vzdušného kyslíka, vymývania dažďovou vodou a UV žiarenia postupne bledne až úplne zmizne  v nechránenom exteriéry za cca 9 mesiacov pre triedu ochrany II./ponor cca 25minút/ a cca 36 mesiacov pre triedu ochrany III./ponor cca 25hodín/. V interiéry farba ostáva trvalo zelená.

 

UPOZORNENIE!: Ručná impregnácia krovármi alebo tesármi priamo na stavbe nemôže dosahovať parametre ponorného morenia! Obyčajne býva drahšia a vzhľadom na jej skutočnú hodnotu veľakrát až neprimerane. Ale najväčší pozor si treba dávať na farbu impregnačného prostriedku a predovšetkým na HNEDÚ/ČERVENÚ/ŽLTÚ, pretože tieto farby vynikajúco zakrývajú nedostatky vysoko nekvalitnej, cenovo super výhodnej guľatiny. A to predovšetkým chyby ako Tvrdá aj Mäkká hniloba, ktorá je prítomná iba v takzvanom "bielom C" alebo vláknine! Vždy, keď nemáte istotu, žiadajte od svojho dodávateľa možnosť vzhliadnuť rezivo pred morením a zároveň žiadajte protokol o obsahu impregnačných látok v impregnačnom kúpeli, s uvedením, kto, kedy a kde odoberal vzorku a zároveň s telefónnym číslom.

 

Na Slovensku robí dodávku a pravidelnú certifikáciu impregnačných roztokov firma:

 

STACHEMA Bratislava
P. O. BOX 9
900 41 Rovinka 411

Tel: +421(2)45985500-2
E-mail: stachema@ stachema.sk

 

Impregnujeme  impregnačným prostriedkom LIGNOFIX® od firmy STACHEMA® v indikačnej farbe zelená.

 

Impregnačný prostriedok na drevo, ktorým býva najčastejšie kyselina boritá v obsahu 5-10% roztoku je úplne bezfarebný. Farba slúži iba na indikáciu styku impregnačnej látky s rezivom, ale vôbec nehovorí o obsahu impregnačných látok v roztoku alebo na rezive. Odporúčaná dostatočná ochrana dreva na triedu ochrany II. je u kyseliny boritej 20g/m2. Štandardnou indikačnou farbou v impregnačných roztokoch bola zelená, ale s príchodom krízy na náš trh a snahou znížiť cenu výrobkov na minimum, mnohý nepoctivý výrobcovia siahli po nekvalitnej hmote a tento svoj trik najlepšie zakryjú hnedou indikačnou farbou v  impregnačných roztokoch. Samozrejme po tomto kroku ich ceny vyzerajú veľmi príťažlivo a konkurencia vyzerá ako bez chrbtovej kosti. Skutočnosť je však presne opačná, tak ako u veľa ďalších ľudských činností.

 

V prípade, že od nás dostanete cenovú ponuku na impregnáciu triedy ochrana I+II a III, cena sa s výnimkou strešných lát /iba ponorná/ uvádza pre spôsob ponornej /zelenú/ alebo ručnej /bezfarebnú/ impregnácie, cena je rovnaká pre obe, ale vždy iba za jednu z nich.

 

Logo WCUT®je registrovaná ochranná známka a podlieha zákonu 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom. Jeho porušenie môže viesť k trestnoprávnemu postihu na základe zákona 300/2005 Z.z. podľa §283.

 

© 2012 WCUT®, všetky Tabuľky, Texty a informačné Články na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

© 2012 WCUT®, všetky Fotografie a Obrazové náhľady na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

 

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1043226
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
113
126
3112
1035692
9656
10701
1043226

Vaša IP adresa: 3.226.72.194
Presný čas 20:36:34 21-07-2024