TVRDÉ PALIVOVE DREVO
Tvrdým drevom / krbove / sa všeobecne označuje drevo pochádzajúce z listnatých stromov. Výhrevnosť tvrdého dreva sa však vzhľadom na objem výrazne líši. Rôzne druhy stromov majú rozdielnu objemovú hustotu dreva. Niektoré dreviny napríklad Dub, majú dokonca v čerstvom stave vyššiu objemovú hmotnosť ako voda a preto na vode neplávajú ale klesajú ku dnu kde sú bez prítomnosti vzdušného kyslíka konzervované v ílových alebo štrkových nánosoch aj desiatky tisíc rokov. V našej ponuke palivového dreva nájdete predovšetkým dreviny:
Dub - drevo vhodné na kúrenie, pre pizza pece a údenie, odporúčaná doba sušenia pre vysoký obsah trieslovín je rok na priamom daždi a potom aspoň rok pod prístreškom, spolu aspoň dva roky.
Buk – drevo vhodné na kúrenie, údenie a grilovanie, odporúčaná minimálna doba sušenia je rok, ideálna doba sušenia je dva roky a po nej dosahuje najvyššiu výhrevnosť, dlhším skladovaním výhrevnosť klesá
Agát – drevo výborné na kúrenie pre dlhú dobu horenia no nevhodné pre priamu prípravu pokrmov grilovaním pre obsah jedovatých zložiek, odporúčaná minimálna doba sušenia je rok
Breza – drevo vhodné na kúrenie a do presklených krbových vložiek pre modrú farbu plameňa, je vyhľadávané aj pre vlastnosť, že horí aj v čerstvom stave, no odporúčaná doba sušenia je rok
Najúčinnejšie prirodzené sušenie je v tieni pod otvoreným prevetrávaným prístreškom na suchom, vodu odvádzajúcom podklade bez priameho slnečného žiarenia. U nás zakúpené drevo je štandardne vzduchosuché, od procesu spílenia po naskladnenie uplynie doba minimálne pol roka a jeho vlhkosť býva v rozpätí 18 až 25%. Už sa dá väčšinou použiť ihneď na spaľovanie, ale ďalším vhodným skladovaním sa jeho vlhkosť postupne znižuje až pod 14% na suché drevo a tým pádom sa zvyšuje jeho výhrevnosť a znižuje sa dechtovanie a zanášanie komínovej sústavy. U nás na prevádzke vám na požiadanie aj odmeriame skutočnú vlhkosť palivového dreva certifikovaným prístrojom.
Vyššiu výhrevnosť vzhľadom na objem majú rôzne typy brikiet z pilín a kôry, používajú sa pre dlhú dobu horenia no majú nevýhodu v tom, že vplyvom vysokej teploty počas horenia sa ich objem zväčšuje a môžu spôsobiť poškodenie ohniska svojou rozpínavosťou ako napríklad prasknutie krbového skla alebo šamotovej výplne.
Na kúrenie sa používajú pre vysokú objemovú výhrevnosť aj rôzne druhy uhlia a ich deriváty, no do klasických krbov a kachieľ sa moc nehodia, nakoľko obsahujú vo zvýšenej miere síru, spôsobujú rýchlejšie prepaľovanie a korodovanie žiaruvzdorných materiálov ako je šamot a liatina.
POZOR! : Pri tomto type paliva hlavne pri nedokonalom spaľovaní akým je aj predlžovanie doby spaľovania škrtením prívodu vzduchu do spaľovacej komory vzniká CO - svietiplyn /carbon monoxide/ ktorý je prudko jedovatý. V spojení s poklesom teploty odvádzaných spalín a tým pádom s poklesom ťahu komínovej sústavy sa môže stať a nezriedka sa aj stáva otočenie prúdenia spalín smerom od komína cez ohnisko do vykurovanej miestnosti! Následky pre ľudí zdržiavajúcich sa v takýchto miestnostiach bývajú často katastrofické.
© 2012 WCUT®