počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   21. júl   2024
Úvod  //  Úvod  //  Kvalita materiálu

KVALITA MATERIÁLU

 

Pri nákupe guľatiny sa riadime našou filozofiou ponúknuť zákazníkovi výhradne kvalitný materiál za čo najlepšiu možnú cenu. Preto uvádzame rozdelenie drevnej hmoty - guľatiny, podľa kvalitatívnych tried, tak aby sa nielen náš zákazník vedel zorientovať v danej problematike:

 

Uvedomujeme si, že otvárame pandorinu skrinku a niektoré veci sa môžu obrátiť nakoniec aj proti nám. No napriek nebezpečenstvu, sme sa rozhodli otvoriť konečným spotrebiteľom oči a poctivým firmám v drevárskom a stavebnom priemysle pomôcť s prianím, aby to vo svojom vnútornom presvedčení a úsilí vydržali. Iste aj majster tesár sa utne, ale keď je cieľ a cesta správna, až vtedy sa môžeme pozrieť našim zákazníkom priamo do očí.

 

Zdarma si stiahnite: Tabuľka pre porovnanie cien krovov v SK a vybraných štátov EU

 

a porovnajte:

 

Keď sa rozhodnete stavať alebo kúpiť dom, určite ste veľa poctivo pracovali pravdepodobne ste sa zadlžili hypotékou na 20 a viac rokov a za svoje peniaze si určite zaslúžite dostať nevyhnutnú a samozrejmú kvalitu. Možno nepotrebujete obklad v kúpeľni za 800Eur/m2 ale určite si chcete dopriať „luxus“ poctiveho a kvalitneho krovu na celý život a nie iba na pár rokov. Nie nadarmo sa hovorí, že základy a strecha domu sú alfou a omegou celej stavby.

 

Návod:

1.    Zistite si v akej cene je vám ponúknuté rezivo alebo v akej ste ho už nakúpili, cena za 1m3 reziva bez DPH.

 

2.    Zistite na akej technológii má byť alebo bol rezaný Váš krov /typické vlastnosti/:
 

a – gáter: pílové listy kmitajú hore dolu a guľatina sa tlačí  proti nim, najstaršia technológia pílenia z chlpatým /zatrhaným/ povrchom, s kolísavou šírkou, nerovnobežné strany
b – pásová píla: modernejší spôsob pílenia guľatiny a a vzhľadom na hrúbku pásu aj teoreticky najvyššia vyťaž, povrch o niečo kvalitnejší ale hrúbka materiálu kolíše
c – kotúčová píla: najmodernejší spôsob pílenia guľatiny, no dosahuje menší zmenový výkon a preto je dlhšia čakacia doba na krovové rezivo, špičkový povrch, pri pílení tvrdej guľatiny vyzerá dokonca ako hobľovaný, presnosť, rovinatosť a uhlovosť reziva zaručená
 

3.    Nájdite sa v riadku 13 alebo 14 alebo 15 podľa piliarskej technológie a vytypujte si cenovú reláciu  v ktorej sa nachádzate a následne si pozrite v príslušnom stĺpci riadku 1 guľatinu z ktorej má byť alebo je robený váš krov.
 

4.    Ak máte cenu aj s morením, odrátajte pri kvalitnom ponornom /zelenom/ morení cca 35 Eur a nekvalitnom ručnom/ponornom /hnedé, žlté, červené/ morení cca 15 Eur na 1m3. V prípade, že dostanete CP zo stavebnín, postupujte podľa riadku 16 danej tabuľky. Až takto očistená cena môže relevantne vypovedať o kvalite použitej guľatiny. Samozrejme cena krovu musí byť uvedená za komplet rezivo aj so strešnými latami, väznými trámami a nárožnými a úžlabovými krokvami, poprípade záklopom v I. triede bez kôry.
 

5.      A vyššia cena nie vždy musí garantovať aj vyššiu kvalitu /napr. stavebná firma Vás môže podviesť o cene reziva alebo ho neprimerane navýšiť/, no nižšia cena takmer so 99,9% železnou istotou hovorí o maximálnej možnej použitej kvalite guľatiny alebo dokonca nižšej.

 

Príklad 1: Dostanem CP od stavebnín na krov aj s latovaním bez morenia v cene 195 Eur/m3 a prezradia mi, že dodávateľ to píli na kvalitnej pásovej píle.  Odrátam si cca 10% z ceny krovu /niektorý poctivci pridávajú  iba 5% - 7% zisku/ spôsobom 195/1,1= 177. Príslušná cena spadá do riadku 14 a cenovej relácie 170-190 Eur /m3 a stĺpec v riadku 1 tabuľky hovorí, že cena krovu sa odvíja od guľatiny triedy mix IIIB a IIIC, čo už je hodne nekvalitná hmota a IIIC dokonca úplne nevhodná. Naše odporúćanie: Krov nekupovať a ak už je namontovaný, tak strhnúť a vymeniť za nový.

 

Príklad 2: Kúpim hotový dom a k domu dostanem originál FA od piliarskej prevádzky na ktorej je uvedená cena za komplet krovové rezivo s morením 265Eur  bDPH. Zistím že rezivo pochádza z kotúčovej technológie a som v riadku 15. Odrátam 35 Eur za morenie a som v cene 230Eur za m3 bDPH čo hovorí o cenovej relácii 220-250Eur a teda veľmi kvalitnej piliarskej guľatine triedy mix II. a IIIA.

 

 

UKÁŽKY "POCTIVCOV":

stavebná firma dopytuje krovy na svoje stavby za 170 Eur aj s dopravou a potom so ziskom predáva zrúcaniny: dopyt na krovy z vlákniny

 

a potom sú firmy, ktoré zháňajú III.C guľatinu aby dostali zákazku a pília krovy, no v podstate dodávaju palivo: nákup III.C a vlákniny, sm,jd

 

...tohoto je plný internet a ľudia kupujú a zháňajú a handlujú... ...v podstate odpad...

...poctivci sa snažia predať štandardnú kvalitu a krachujú...

 

 

Vysvetlenie:

 

Všetky ceny krovov v poliach v riadku 13, 14, 15 za stĺpcom so čiarkovanou čiarou na pravo alebo rozmedzí, sú v podstate PODVOD, rezivo s napadnutej guľatiny, ohrozujúce statiku krovu, život a zdravie obyvateľov a hodné trestného oznámenia.

 

Všetky ceny krovov v poliach v riadku 13, 14, 15 za stĺpcom s bodkočiarkovanou čiarou na pravo alebo rozmedzí, sú veľmi nekvalitné krovy v honbe za bohatstvom alebo ako dôsledok pretekov o výšku zľavy a konečnú cenu. STN EN nepovoľuje použitie takéhoto reziva na strechu a je na každom, aby zvážil riziká a či sa mu bude dobre spávať pod krovom, ktorý je s vysokou pravdepodobnosťou napadnutý plesňami, hubami a drevokazným hmyzom. O statike tohto krovu rozpravu viesť nebudeme...

 

Všetky ceny krovov v poliach v riadku 13, 14, 15 za stĺpcom s plnou čiarou na pravo alebo rozmedzí, nie sú moc kvalitné krovy, ich použitie nech si zváži stavebník sám, môže byť obmedzená statická pevnosť prvkov a to sa môže vypomstiť v prípade krízovej situácie akou je napríklad silný vietor alebo nával snehu pri súčasných extrémnych výkyvoch počasia. V spojení z tenkými alebo poddimenzovanými prvkami môže spôsobiť aj zborenie strechy alebo neakceptovateľný priehyb a praskliny nosných prvkov s neskorším dodatočným praskaním a prehýbaním sadrokartonového spodného podbita v obytných podkrovných miestnostiach. Trieda guľatiny IIIB má veľké, počtom takmer neobmedzené suky /hrče/ a tým pádom menšiu pevnosť v priehybe.

 

Všetky ceny krovov v poliach v riadku 13, 14, 15 za stĺpcom s plnou čiarou na ľavo, sú kvalitné krovy, ak boli skutočne urobené z príslušnej guľatiny. Ak sa nepodcenil statický prepočet strechy a rezivo zodpovedá požadovaným rozmerom, je kvalitne impregnované /morené/ a dobre osadené a pospájané, môžete spokojne spávať. Dokonca ani malé záchvevy pôdy pri náhodnom zemetrasení vášmu krovu určite neublížia. V krovovom rezive WCUT® je naša komodita výlučne z tejto guľatiny.

 

Od použitej piliarskej technológie bude záležať kvalita krovu ako je jeho rovinatosť, povrch atď. . Kvalita strešných lát hovorí o rovnosti pokládky strešnej krytiny a jej následnej odolnosti voči zatečeniu a môže hovoriť aj o cene kvalitných krovárov alebo tesárov za montáž krovu /čím presnejšie rezivo, tých ľahšia a rýchlejšia stavba krovu/.

 

Upozornenie:

 

Táto tabuľka je iba orientačná a vychádza z cien guľatiny na I. kvartál roku 2013. Cena reziva vám určite nemôže zaručiť, že pochádza z guľatiny príslušnej kvality, bezo všetkého to môže byť guľatina aj horšia ako hovorí cena reziva.

 

No môžete si byť na 99,9% istý, že vaše rezivo nie je z lepšej guľatiny ako zodpovedá cena reziva. Žiadny piliar nie je schopný nakúpiť guľatinu lacnejšie ako jeho konkurent a už vôbec žiadny piliar nepôjde kvôli vašim pekným očiam do straty, každý predsa vyrába aby sa uživil, teda dosiahol aspoň minimálny zisk! Samozrejme narozprávať vám môže hocikto hoci čo a je len na vás či uveríte alebo nie... A treba si ešte uvedomiť,  že vzhľadom na vývoz primárnej suroviny a tou je guľatina do okolitých štátov hlavne Rakúsko, Česko, Poľsko aj Maďarsko je na Slovensku nedostatok drevnej hmoty. Ešte treba spomenúť rozsiahlu lykožrútovu kalamitu na Kysuciach, Orave a aj vo Vysokých Tatrách, ktorá sa prednostne ťaží pred čerstvou hmotou formou holorubnej ťažby celých kopcov a hôr..

Názor si musí preto urobiť každý zákazník sám a aj rozhodnutie o kúpe vrátanie porovnávania porovnateľného.

 

WCUT® sa rozhodla nepredávať lacné a nekvalitné krovy a to je naše rozhodnutie.

Aké bude Vaše?

 

Kombinovanie dodávateľov, cena ako jediné kritérium, a v konečnom rade použitie nekvalitných materiálov alebo zle spracovaných /bez sušenia/ dopadne v zásade podobne ako tu .

 

---

 

GUĽATINA

 

Základné akostné triedy guľatiny podľa STN EN 48 0055 /ihličnaté drevo/ a STN EN 480056 /listnaté drevo/:

 

tieto triedy spracúvame:

Trieda I. - guľatina určená na lúpanie - /dyhy/

Trieda II. - guľatina určená pre stolárske výrezy a vysoko kvalitné výrezy piliarske - /strešné laty, obklady/

Trieda III.A - guľatina určená pre štandardné rezivo /hranoly, fošne dosky/

Trieda III.B - guľatina určená pre pomocné rezivo jednorazové - /stojky, šalovacie dosky/

 

tieto triedy nespracúvame:

Trieda C1.1, C1.2, C1.3 , C3.2 /niekedy zhrnuto označované ako III.C, alebo biele "C", plus III.D/ -guľatina určená pre spracovanie na paletový program, veľa výrobcov paliet odkladá "lepšie " kusy bokom a potom z toho píli "cenovo výhodné krovy a stavebné rezivo".

Vláknina - guľatina určená pre spracovanie v papierenskom priemysle na celulózu /rôzne druhy papiera, vrátane toaletného/ ale hlavne na palivové drevo do krbov, kachlí a podobne.

 

Logo WCUT®je registrovaná ochranná známka a podlieha zákonu 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom. Jeho porušenie môže viesť k trestnoprávnemu postihu na základe zákona 300/2005 Z.z. podľa §283.

 

© 2012 WCUT®, všetky Tabuľky, Texty a informačné Články na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

© 2012 WCUT®, všetky Fotografie a Obrazové náhľady na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1043230
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
117
126
3116
1035692
9660
10701
1043230

Vaša IP adresa: 3.226.72.194
Presný čas 22:19:58 21-07-2024